Safranbolu Amasra

Safranbolu / Amasra

495 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

Safranbolu
Safranbolu Arnavut kaldırımı döşeli dar sokaklar boyunca birbiriyle uyumlu, günü her saatinde güneş alan çıkmalı çok pencereli ve çok katlı ahşap evleri, çevresindeki camii, çeşme, han, hamam türbe, mescit, köprü ve lonca çarşıları gibi diğer yapıları günümüze kadar kent ölçeğinde korumayı başarabilmiş ender kentlerimizden biridir. Ülkemizde tarihsel ve kültürel çevre duyarlılığına, Anadolu sivil mimari geleneğinin ve tarihsel kent kültürünün eşsiz zenginlikleriyle öncülük eden Safranbolu, 1994 yılı sonunda "İnsanlığın Ortak Mimarisi" gibi değerli bir uluslararası rütbeyi de kazanmış, UNESCO nezdinde "Dünya Miras Listesine" de adını yazdırmıştır.


Geçmişin Gerçek Uzantısı

Safranbolu, özellikle Anadolu'nun 18. ve 19'uncu yüzyıldaki gerçek yaşamını gözle görülür, elle tutulur halde günümüze taşıyabilen, mimari miras - müze kent konumundaki ender tarihi değerlerimizden belki de son örnek... Kentin belleğini oluşturan ahşap evler, idari-sosyal-dini yapılar bütün özgünlüğüyle geçmişi geleceğe aktaran tanıklar... Geleneksel yapı tarzını çok iyi özümsemiş yapı ustaları, evleri insana ve aile yapısına göre biçimlendirirken; kente panoramik bakılan mezarlıktan, Hıdırlık Tepesinden, Kale'den, her köşeden her taraftan doğal çevreye uyumlu katılımı sağlamaya çalıştıklarını vurgularlar.


Dünyanın Gözleri Amasra

Amasra yada tarihte bilinen ilk adıyla Sesamos şehri, M.Ö XII. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Bu dönemde bölgede görülen Hitit egemenliğinden sonra şehir, Fenikelilerce ticari amaçlara yönelik bir koloni olarak kullanılmıştır. Kısa süren Fenike hakimiyeti sonrasında İon kolonizasyon hareketleri ile şehir Miletli ve Megaralı denizcilerce ele geçirilmiş ve kısa zamanda tüm Batı Karadeniz sahilinin önemli bir ticari çekim merkezi haline gelmiştir. Özellikle bölgenin zengin orman ürünleri ticaretin gelişmesinde en önemli etkendir. Amasra’nın Osmanlılarca fethi öncesinde şehre tepeden bakan Fatih, hayranlığını şöyle dile getirir: “ Lala, Çeşm-i Cihan bu mudur ola?” Benzersiz doğal güzellikleri, eşsiz koyları, deniz ürünleri, ağaç oyma süs eşyaları ve tarihi mekanları ile Batı Karadeniz ’in çekim merkezlerinden biridir Amasra. Amasra Kalesi: Bizanslılar zamanında, devşirme malzeme ile yapılmıştır. Esas sur, önünde daha alçak bir sur ve muhtemelen bir hendek ile çevrilmiştir. Yapılış tarihi M.S. 9. yy. olduğu tahmin edilmektedir.

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

İstanbul’dan Hareket

23:30 İncirli Boyner Mağazası Önü; 24:00 Mecidiyeköy; 00:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi'nin önünde buluşuyor, gezi boyunca beraber olacağımız rehber ve kaptanlarımızla tanıştıktan sonra Bolu, Gerede, Karabük güzergahını izleyen yaklaşık 6 saat sürecek 410 kilometrelik yolculuğumuza başlıyoruz.

1. Gün Cumartesi

Sabah otelimize yerleşip biraz dinlendikten sonra geleneksel mimarisi ve yaşam biçimini günümüze kadar koruyan ve dünya miras listesinde yer alan Safranbolu'yu geziyoruz. Geleneksel evlerin yanında, el emeği ürünlerin satıldığı Yemeniciler Arastası, birçok ünlünün doğum yeri olan Yörük Köyü, yüzyıllardır bütün görkemiyle ayakta duran İnce kaya Su Kemeri gezimize renk katacak. Akşam saatlerinde yeniden konaklarımıza geri dönüyoruz ve dinlenmeye çekiliyoruz.

2. Gün Pazar

Ertesi günkü yolculuğumuz Amasra'ya. Kuruluşu antik çağlara uzanan ve güzel manzarası ile görenleri büyüleyen Amasra'yı geziyor ve öğle yemeğinde taze balık ziyafeti çekiyoruz. Keyif çaylarımızı yudumladıktan sonra İstanbul'a doğru yola koyuluyoruz.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Bütün ulaşımlar, 1 kahvaltı, 1 akşam yemeği, 1 gece konaklama, seyahat sigortası rehberlik dâhildir

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

Belirtilenlerin dışındaki yemekler, müze ve ören yeri girişleri, oteldeki ekstralar, hariçtir.

Buluşma Yeri ve Saati

23:30 İncirli Boyner Mağazası Önü; 24:00 Mecidiyeköy; 00:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI