MAKALELER

Ayak İzinde Buluşalım Seninle , BANGKOK'da ... TAYLAND Erol Şahin

Chao Phraya Nehri çok yakındı. Meleklere sitem gece aydınlık bu şehirde. Khason Road arkasında yıllanmış bir otelin fan gürültüsüne, nehirden geçen bir teknenin sesi ekleniyor. Bir çağırma olsa gerek. Kim döküyor bu musonu. Neden bu rüzgar ve yağmur. Nerede gökyüzü ve mavi. Ve ardından bir güneş. Şimdi gitme zamanı. Gün doğumuna hazırlanıyor Bangkok. Karşı kıyıda tapınakta budhanın izleri. Yüzünü döken bir keşiş geçiyor manolya ağaçları arasından. Ayak izinde buluşalım seninle, adı gizli kalmış yeni günde, tapınağın bahçesinde. 

 Üç yıl öncesine göre değişen pek de bir şey yoktu. Şehirde yükselmiş sayısız gökdelenleri saymazsam. Khao San Road aynı hareketliliğine devam ediyordu. Nehir kıyısındaki dolmuş teknelerini bekleyiş aynıydı. Tuk tuk ( üç tekerlekli motorsiklet taksi) şöförlerinin şehir turuna davetleri, havanın bunaltıcı nemi, şehrin kaosunu en iyi anlatan trafik, tapınakların ihtişamına karışan safran rengi aynı. Aynı. Aynı. 

Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen şehirlerinden olan Bangkok Krung Thep ( melekler şehri ) anlamına gelir. Eski adı Siyam olarak bilinen Tayland Krallığı’nın başkentidir. Ülke ve başkent için en önemli gelir kaynağı olan turizm için yediden yetmişe herkes seferber olmuştur. Yüksek bütçelerle turizme yapılan yatırımlar her yıl ülkeye ve şehre milyonlarca turisti çekmektedir. Tayland’ın kalbi olan Bangkok, geçmişten günümüze doğunun Venedik’i olarak ulaştı. Ülkenin ticaret ve yönetim merkezi olan Bangkok’da Chao Phraya Nehri ve çevresindeki kanallar şehrin karakterini oluşturur. Kanallar üzerindeki yüzen evlerin görüntülerine yüksek katlı evlerin gölgeleri karışır. Nehir kıyısındaki bir tapınağın bahçesinde yaşlı bir keşişin düşleri, teknelerdeki turistlerle buluşur. Tamamına yakını Budist olan Tayland’da tapınaklar hemen hemen her yerde karşımıza çıkar. Tapınaklar ve safran renkli elbiseleriyle keşiş öğrencileri Bangkok’da modern yaşama renk katarlar. Wat Po’nun ( Wat =Tapınak )bahçesinde yıllanmış bonsailerin yanıbaşında serinlemeye çalışan keşişler meraklı bakışlarla turistlerin fotoğraf karelerine konuk olurlar. Kamusal alanlarda görülen büyük tapınakların yanı sıra her evde, her dükkanda bile küçük Budist tapınaklarına rastlanır. İnaçlarına ve ibadetlerine bağlı olan Budistler yeni güne tapınaklarındaki budha ya hediyeler vererek başlar. Kimi zaman yakılan bir tütsü, serpilen bir avuç pirinç taneleri olduğu gibi, kimi zaman da pişmiş bir tavuk, ananaslı ve muzlu bir meyva tabağı ve hatta coca cola gibi hediyeler olabilir. 

 Özgürlüklerin ülkesi anlamına gelen Tayland’da yaşamın temel felsefesi Mai Pen Rai, hiç tasa yok anlamına gelir. Bangkok’un modern yaşamında çok zor olsa da insanlar bu felsefeyle yaşamlarını devam ettiriyorlar. Bangkok’da eski şehir ve günümüzün modern yerleşimleri iç içedir. Tapınaklar, sokak pazarları, yüksek katlı lüks alış veriş merkezleri, beş yıldızlı oteller, parklar, gecekondular birbirlerine yaslanmış durumdadır. Şehrin bulvar ve caddelerindeki trafik sıkışıklığı ve gürültü, uzak asyanın en büyük şehirlerinden biri olan Bangkok’un karakteridir. Tuk tuk gürültülerine, korna sesleri ritm tutar. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu şehir merkezindeki parklarda bir palmiye gölgesi bulmaktır. Ya da ritmik Tai müziği eşliğinde kendinizi Bangkok sokaklarına bırakıp her köşe başında yeni bir şeyler keşfetmek ve kendi Bangkok klibinizi çekmek olacaktır. 

 Demokrasi Meydanı ve çevresindeki Khao San Road bölesi şehrin en turistlik alanlarındandır. Khason Road her ülkeden her profilde turisti ve gezgini barındırır. Çiçek çocukların iki binli yıllardaki temsilcilerinden, vip turistlere kadar herkes bu bölgede farklı bir Bangkok yaşar. Siam, Ratchadamri ve Sukhumvit bölgeleri Bangkok’un en modern yerleşim yerleridir. Modern alış veriş merkezleri için tercih edilebilir. Sala Daeng yakınlarındaki Patpong Caddesi dünya seks turizmine hizmet eden ilginç showların izlenebileceği neon ışıklı bir yerdir. Şehrin Çin Mahallesinde renkli reklam panoları ve Çince yazılar dikkat çeker. Bölgedeki lokantalarda deniz mahsülleri tercih etmek doğru olacaktır. Ayrıca Çin mahallesi alış veriş içinde uygun tercihtir. Chao Phraya Nehri kıyısındaki yürüyüş ya da Bangkok’un panaromik tekne turu ardından, efsanevi Büyük Saray, Wat Po, Wat Phra Kaew, Wat Arun Tapınaklarında Bangkok panoramasına biraz mitsizim eklenebilir. Yaklaşık 3 km.lik bir alana yayılmış olan Büyük Saray, değerli ve kutsal sayılan taşlarla bezenmiş yapılardan oluşur. Tayland kralı I.Rama tarafından 1782 de yapımına başlanmıştır. Yapıları destekleyen kuleler ilgi çekicidir. İki yüz yıllık geçmişe sahip sarayda Amarinda Salonu, kabul salonları, Chakri Mahaprasad, sikke müzesi, Phra Kaev tapınağı görülebilir. Büyük Saray yakınlarındaki Wat Po 16.yüzyıla dayanan yatan budha heykelini barındırır. 15 metre yükseklğinde, 45 metre uzunluğunda altından bir budha heykelidir. Yatan budha figürlerine Tayland’ın diğer bölgelerindeki tapınaklarda da rastlanır. Şafak Tapınağı anlamına gelen Wat Arun Chao Phraya nehri kıyısında yer alır. Yüksek kulesi ile gün batımında güzel bir görüntü veren tapınak, 19.yy başında yapılmıştır. 

 Altın Dağ anlamındaki Wat Saket, Mermer Tapına, Ulusal müze, Jim Thompson Evi, Lumphini Park, Benjakiti Park, Golf Kulübü, dünyanın en büyük pazarlarından olan ve sadece hafta sonu kurulan Chatuchak Pazarı, modern sanat galerileri, şehrin en yüksek binası olan Sky Otel, Bangkok’da görülmesi gereken yerlerdir. Bangkok’un çevresinde günübirlik görülebilecek ilginç yerlerde var. Khao San Road bölgesindeki acentalardan alınabilecek günlük turlar ile, yılan çiftliği, timsah çiftliği, trekking, orkide ve gül bahçelerine, yüzen market Floating Market,Tayland’ın eski başkenti Ayuthaya ve Kwai Köprüsü’ne geziler yapılabilir.Bangkok’da tai masajı denemeden ayrılmayın. Günlük tempolu geziler sonrası vücudu rahatlatacak en güzel şey masaj olacaktır. Masaj yaşamın her alanında tailer için bir gelenektir.Ayak masaji ve yağlı vücut masajı çok yagındır. Masaj salonları her bütçeye uygun ve farklı profillerdedir. Sadece masaj amaçlı salonlar olduğu gibi, seks turizmine hizmet veren masaj salonları ve klüplerde vardır.Dünya mutfağının klasiklerinden olan Tai mutfağı örneklerine lüks restoranların yanı sıra sokak tezgahlarında da rastlanır. Akşamları şehirdeki hemen hemen her kaldırımda seyyar yemek standları kurulur. Deniz mahsüllerinden, ekşili, acılı, tadlı yemeklere, baharatların olmazsa olmaz sebze yemeklerine çeşit olduça boldur. Ve bu damak tadına uyum gösteremeyenler içinse her köşedeki McDonalds bildik bir menü ile hayat kurtarır. Ne görmek istiyorsa ve ne yaşamak istiyorsa onu yaşıyor yolda ki her kimse. Istanbul, Pekin ya da Bangkok’da. Seks turizmine hizmet veren genç kadınların kulüpleri ya da bir tapınakdaki keşişle saatler süren sohbet. Siam bölgesinde beş yıldızlı bir otel ya da nehir manzaralı üç dolarlık bir oda. Klimalı taksiyle sıkışık trafikte bunalmak ya da yürüyerek arka sokakları keşfetmek. Lüks bir alış veriş merkezi ya da açık pazardaki sokak sanatçılarının ezgilerinde bulmak farkı... Ne istiyorsak onu yaşıyoruz. Ne görmek istiyorsak onu. Yeter ki isteyelim. SAWAT-Dİİ. 

Bangkok'ta konaklama Öncelikle her ucuz gördüğünüz otele atlamayın, HRS Bangkok'ta gecelik kişi başı 25 Euro'dan başlayan fiyatlarla konaklamak mümkün ama konaklayacağınız otelin konumu çok önemli, özellikle akşam dışarı çıktığınız zamanlarda şehir merkezinden çok uzak bir otel yüzlerce Euro taksi parası vermenize neden olabilir. 

 ÇETİN GÜNEY

Galeri
YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI