Kadırga'dan Kumkapı'ya geçmişe yolculuk

İstanbul

51.04 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

Tarihi Yarımada içinde geçmişe dair özelliklerini koruyan nadir mahallerden Kadırga ve Kumkapı sizleri çok şaşırtacak. Bu az bilinen semtler hala mahalle kültürünü korumalarının yanında pek çok anıtsal yapıya da ev sahipliği yapıyorlar.

            Kentin geçmişine yapacağımız yolculuğumuzda “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal ve rehberimiz İbrahim Tanrıverdi sizlere eşlik edecekler. İlk durağımız az bilinen bir Bizans sarnıcı olacak.  Eminim burası sizleri çok şaşırtacak. Ardından tarihi hipodromdan geriye kalan duvarları izleyerek Küçük Ayasofya olarak bilinen Bizans kilisesine gideceğiz.

          Sonrasında Mimar Sinan’ın gözlerden uzak şahaseri Sokollu Külliyesi’ni gezip Kadırga’ya doğru yolumuza devam edeceğiz. Yol boyunca kendileri küçük ama hikayeleri büyük tarihi cami, çeşme, hamam, sıbyan mektebi gibi yapılar göreceğiz. Birkaç sokağa yayılan rengarenk Kadırga evleri İstanbul’un nadir korunmuş alanı olarak bir vaha gibi çıkacak karşımıza.

          Kadırga Parkı içinde kalan Esma Sultan Namazgahını görüp öyküsünü dinledikten sonra Rom Ortodoks Kilise’ni göreceğiz. Ardından Ermeni Patrikhanesi’nde ayin izledikten sonra Kumkapı’nın ünlü restoranlarının bulunduğu meydanda öğle yemeği molası vereceğiz.

         Öğleden sonra ise sırasıyla Mirleon Kilise Camisi, Laleli Camii, Simkeşhane’yi görüp Patrona Hamamı olarak bilinen bugün Hamam Kültürü Müzesi olarak hizmet veren Beyazıt Hamamı’nı ziyaret edeceğiz. Gezimize şahane kahveler sunan bir kafeye dönüştürülmüş hamamın külhanında son noktayı koyacağız.


TUR FİYATI: 50 TL

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Rehberlik

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

NOT: Fiyata yemek dahil değildir. Gezimiz boyunca ücretli giriş yapılacak yer yoktur.

Buluşma Yeri ve Saati

Edebiyatçılar Kıraathanesi – Hafız Mustafa Divanyolu Caddesi No:14 Sultanahmet

Buluşma saati: 09:30

Hareket saati: 10:00

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI