Ermenek, Karaman, Taşkale, Konya, (Ana Ulaşım Yüksek Hızlı Tren)

Konya / Karaman

980 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

Yurdumuzun sıradışı yerlerini keşfetmeniz için mükemmel bir fırsat. 

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

1. GÜN:

BULUŞMA VE HAREKET

Sabah 06:25 Halkalı, 06:40 Bakırköy, 07:12 Söğütlüçeşme, 07:21 Bostancı, 07:43 Pendik Yüksek hızlı tren garından  Konya'ya hareket 12:05 te Konya Tren Garında aracımıza transfer olup ilk durağımız olan Sille’ye gidiyoruz. Köyde yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise,sivil mimari örnekleri VOLKANİK ALANLAR  ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elena kilisesi ziyaret edilebilir. Kilise, ilk Hıristiyan Bizans imparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından Michael Archangelos adına M.S 372'de inşa ettirilmiştir. Sille’deki öğlen yemeğinin ardından bölgenin önemli neolitik yerleşim alanı Çatalhöyük’e doğru yola koyuluyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 1 saat civarında sürecektir. Yol üzerinde ilginç jeolojik oluşumlardan obruk çöküntülerini gördükten sonra,(Bir yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. daire biçimindeki ağız kısmı çapı 250 m. olup su derinliği değişkendir. 

Karaman’a geçiş. Karaman müzesi ve tarihi yerler ziyaret edilecek. Konaklama ve akşam yemeği Karaman

Grand Karaman oteli  

2.GÜN

Otelden ayrıldıktan sonra ATATÜRK’ÜN ATA YURDU TAŞKALE yi YEŞİLDERE-İBRALA VADİSİNİ FOSİL KALINTILARINI MANAZAN mağaralarını ve TAŞ AMBARLARI ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği Karaman’da

        Daha sonra yolculuğumuz güneye doğru TOROS dağları ve GÖKSU nehri boyunca devam edecek. Güneye doğru Torosları aşıp Akdeniz iklimine iniyoruz.  MERSİN- MUT üzerinden ERMENEK yolculuğumuz devam edecek. Yolumuz üzerinde sürpriz yerleri ziyaret edeceğiz. PHILADELPHIA şehir ve nekropol alanı ardından karstik dev mağara oluşumu görülecek.   Doğa harikası fotoğraflar çekimi sonrası Ermenek’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Akşamüzeri Ermenek’teki...Selçuklu Otele yerleşiyoruz. 

3. GÜN

   Kahvaltı sonrası Günümüzü Ermenek (GERMANIKOPOLİS) için ayırıyoruz. Ermenek'teki programımızda Ermenek’in çok az tanınan ve büyüleyici doğal güzellikleri yer alıyor. Dünya'nın en büyük yeraltı nehirlerinden birini saklayan Maraspolis Mağarası'nı, ERMENEK Kalesini Karamanoğulları döneminde yapılan ilk medreselerden biri olan Tol Medreseyi ve camileri göreceğiz. Ardından eski evler, sokak çeşmeleri ve Ulu Cami'yi gezeceğiz.

Bizim pek önemsemediğimiz ve Tarihi TAŞELİ coğrafyasının merkezi olan ERMENEK, 2000 yıldan beri varlığını koruyarak, ismi değişmeden bugüne kadar gelmiş dünyanın en eski şehirlerinden birisi oysa ki. Taşeli bölgesinde, neredeyse insanlık tarihi ile yaşıt, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ERMENEK, Yunanlılara, Roma’ya, Bizans’a ve Akdeniz Korsanlarına son olarak ta KARAMANOĞLU Beyliğine (devletine)ev sahipliği yapmış ve tarihi İpek Yolu’nun güzergahlarından birisidir. TÜRKMEN -YÖRÜK kültürünün hala yaşatıldığı bir coğrafyadır.

       Ermenek'teki Öğle yemeği ardından. ERMENEK, ZEYVE PAZARI, NADİRE KANYONU Ermenek TURKUAZ Baraj Gölü, (Hava şartları uygunsa KANYONDA TEKNE TURU) Yayla Pazar’ı köyü sınırları içerisinde yer alan, 600 yıllık tarihi Zeyve Pazar’ı Mesire Alanı'na gidiyoruz. Zeyve Pazar’ı, Torosların ortasında bir tabiat harikası. Sit alanı olan yerde 300'den fazla, yaşları 800 ile 200 yıl arasında değişen çınar ağaçları bulunuyor. Mesire alanının 300 metre yukarısında aniden kaynamaya başlayan pınarlar, Zeyve Çayı'nı oluşturuyor. Çay, mesire alanında değişik büyüklüklerde şelaleler oluştururken, seyri hoş bir manzara ortaya çıkıyor. Otelimizde gün batımı manzarasını izliyoruz.

4. GÜN

   Kahvaltı sonrası otelden ayrılıştan sonra KARAMAN -KONYA yönünde SERTAVUL GEÇİDİNDE Erken Hristiyanlık dönemi yapılarından biri olan ve yaklaşık 1000 metre rakımda bulunan Alahan Manastırı'na gideceğiz. Alahan Manastırı Toros Dağları'na tepeden bakan bir konuma sahiptir. Tarsuslu Pavlus (St Paul) ve yine Tarsus'ta yaşamış Hristiyanlığın öncülerinden Barnabas, M.S. 41 yılında Hristiyanlığı yaymak için Anadolu’da çeşitli yolculuklar yapmışlardır. Bu azizlerin gezileri sırasında konakladıkları hemen her yerde anılarına tapınaklar yapılmıştır. Fakat, o tarihte Hristiyanlık henüz resmi din olmadığından ve ibadet gizli olduğundan tapınakların da gözden uzak ve ulaşımı güç yerlerde olması tercih edilmiştir. Alahan Manastırı'nın olduğu yerde de böyle bir tapınağın yapıldığı anlaşılmaktadır. Ancak bu günkü manastır Beşinci Yüzyıl'da inşa edilmiştir. Manastırı yaptıran kişi manastırda lahdi ve bir kitabesi olan Tarasis adlı bir rahiptir. Kimi kaynaklar manastırın M.S. 440-442 yılları arasında, kimi kaynaklar da M.S. 474 ten sonra inşa edildiği görüşündedir. Evliya Çelebi; manastır için "usta elinden yeni çıkmış gibi duruyor" tanımlamasını yapmıştır. ALAHAN MANASTIRI İpek Yolu’nun güzergahlarından da biriydi. Ne yazık ki sahip olduğu kültürel ve tarihsel zenginliğe rağmen bölge, ülkemizde turizm açısından pek de ilgi görmüyor. ALAHAN MANASTIRI görüldükten sonra Karaman'da öğle yemeği ardından Konya'ya hareket ..Saat 18:25 teki YHT ile İstanbul'a dönüş.

Tren Saatlerini detaylı olarak https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf inceleyebilirsiniz.

-HAVA YOL DURUMUNA GÖRE DEĞİŞİKLİKLER YAPILABİLİR.

-ERMENEK TURKUAZ GÖLÜ TEKNE TURU EXTRADIR.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

3 gece YP otel konaklama (1 gece Karaman Grand Otel, 2 Gece Ermenek Selçuklu Otel)

Bölgedeki ulaşım

Rehberlik

Tüm Çevre Gezileri

Zorunlu seyahat sigortası

 

 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

İstanbul- Konya - İstanbul YHT biletleri

Öğlen yemekleri

Müze ve örenyeri girişleri

Tekne Turu

Otellerde ve yemeklerde alınan tüm içecekler

Otelde Minibar kullanımı

 

 

Buluşma Yeri ve Saati

Konya YHT garı.

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havaalanına giderken İstanbul trafiğini ve bayram yoğunluğunu gözönünde bulundurmanızı ve uçak saatinden 2 saat önce Havaalanında olmanızı tavsiye ederiz.

Uçağa geç kalınması ve Havayolu şirketinin uçuşlarda yapacağı değişikliklerden Acentamız sorumlu tutulamaz.  

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI