Butik Mardin

Mardin

517.5 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

Mardin'i en ince detaylarına kadar yaşayabileceğiniz muhteşem bir Butik tur. 

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

1.GÜN
Sabah saat 07:55 Pegasus PC2382 seferi ile Saw – Diyarbakır uçuş. 09:30 da Diyarbakır Kaplaner Havaalanına iniş. Rehber ve kaptanlarımızla buluştuktan sonra tarihi Hasanpaşa hanına gidiyoruz. Bu otantik handa yapacağımız meşhur yöresel kahvaltı sonrası sırasıyla Ulu Cami ve Cahit Sıtkı Tarancı evini ziyaret edip Diyarbakır surları, Evsel Bahçeleri ve Dicle nehrini görmek için Keçi burcuna çıkıyoruz,  fotoğraf çekimleri sonrası Mezopotamnın otantik şehri Mardin’e hareket ediyoruz.. Mardin’deki ilk durağımız Süryani Kadim Cemaatinin Metropolitlik statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı. Burada Güneş Tapınağı, Mezarlık, Tıp Okulu, Meryem Ana kilisesi Vaftizhane bölümlerini görüyoruz. Ardından Mardin şehir merkezine dönüyoruz. Serbest öğlen yemeği sonrası Taşın ve inancın şiiri Mardin’i yakından tanımak için dar sokaklarda ve abbaralarda yapacağımız gezinin her anı ve göreceğiniz her yapı sizlere adeta açık hava müzesinde geziyormuş izlenimi verecek. Mardin’i ve uçsuz bucaksız Mezopotamya ovasını tepeden göreceğimiz zamanın Üniversiteleri konumundaki Zinciriye Medresesinde aynı dine ait iki mezhebin inançlarını paylaştığı ve Medrese felsefesinin en iyi örneğinin sunulduğu yapıda taş işçiliğinin inceliklerini görme imkânına sahip olacağız.  Gezimiz yine çok güzel bir yapı olan ve Mardinlilerin Galatasaray Lisesine benzettikleri Kız Meslek Lisesi ziyaretiyle devam edecek. Daha sonra yine Mardin sokaklarını takip ederek Süryani Cemaatinin diğer bir kilisesi olan ve ismini Hıristiyanlığın ilk yayılma dönemlerinde şehit edilen kırk kişiden alan Kırklar kilisesini geziyoruz. Kilise gezimizin ardından Anadolu daki en muhteşem ve en büyük minareye sahip Ulu Cami yi görmek için sokaklardaki yürüyüşümüze devam ediyoruz. Burada biraz yorgunluğumuzu atmak için Mezopotamya manzarasına karşı çaylarımızı ve kahvelerimizi içebileceğimiz teraslı kahvede bir süre mola veriyoruz. Bu dinlencenin ardından eski postane binası ve muhteşem yapısıyla Şehidiye Camiini de ziyaret edip güzel bir gün batımı izlemek üzere Kasımiye Medresesine gidiyoruz. Konaklama Kaya Ninova Otel

 

Toplam Yol: 100 Km. Öğlen yemeği Mardin Merkezde serbest (Önerimiz Kebapçı Rıdo)

Akşam yemeği yöresel restoranda ektra.

2. Gün

Sabah kahvaltı sonrası Nusaybin üzerinden Midyat’a hareket ediyoruz. Yol güzergâhımızdaki Oğuz Köyünde bulunan ve Romalıların önemli yerleşim merkezlerinden biri olan ve Mezopotamya’nın Efesi olarak adlandırılan Dara Harabelerini gezip devasa su sarnıçlarını gördükten sonra yörenin çok güzel bir mesire yeri olan Beyaz suda (Kani Sipi) kısa bir çay molasının ardından,  Midyat’a 25 Km uzaklıkta bulunan Deyrulumur (Mor Gabriel) manastırına geçiyoruz. Süryani taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan Manastırı gezdikten sonra Midyat’a geliyoruz. Öğlen yemeğinin ardından Bütün gün Midyat sokaklarında gezip Taş mimarinin en güzel örnekleri olan evleri fotoğrafladıktan sonra, yörenin önemli bir geçim kaynağı olan telkarilerin (gümüş İşlemeciliği) satıldığı gümüşçüler çarşısında ki serbest zaman sonrası Mardin’deki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği Kebapçı Yusuf. (ekstra)

Toplam Yol 220 km

3. Gün

Sabah Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Mardin’in minyatürü olan Savura hareket ediyoruz Hacı Abdullah Bey konağı ve çarşıyı gezdikten sonra Perili Bahçede öğlen yemeğimizi alıp Kıllıt köyüne geçiyoruz. Hem Protestan hem Süryani aynı zamanda Katolik kilisesine sahip dünyadaki tek köy, aynı zamanda ev yapımı şarapları ile ünlü bu köyde Kilise gezilerinin ardından Şarap ların tadına bakma ve satın alma fırsatı da bulacağız. Bu kadar özel bir yerin terk edilmişliğinin verdiği hüzünle yolumuza devam edip Hasankeyf’e gidiyoruz. Zamanında Artuklular’a başkentlik yapmış Dicle ile yıllarca koyun koyuna yaşamış bu Antik Kent günümüzde Dicle’nin sularına kurban veriliyor. Buradaki eski köprü, Kale, mağara evleri gezip fotoğrafladıktan sonra Batman üzerinden Diyarbakır’a geçip saat 19:15 teki THYnın TK 2607 sefer sayılı uçağı ile 21:00 da Atatürkn Havaalanına varıyoruz.

Toplam Yol 260 KM

 

 

 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Butik Otelde 2 Gece yarım pansiyonı konaklama  

Bölgedeki tüm ulaşımlar

Müze ören yeri girişleri

Profesyonel rehberlik hizmetleri

Zorunlu Seyahat sigortası


 

 

 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

Gidiş Dönüş Uçak biletleri

Öğlen  yemekleri

Otellerde mini bar kullanımı ve alınan ekstralar

Buluşma Yeri ve Saati

GİDİŞ

UÇAK HAREKET SAATLERİ: 07:55 SABİHA GÖKÇEN – DİYARBAKIR PEGASUS PC2382

 DÖNÜŞ

SAAT 19:15 DİYARBAKIR- İSTANBUL ATATÜRK THY TK 2607

UÇUŞLAR HAVAYOLLARI TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLEBİLİR. LÜTFEN REZERVASYON SIRASINDA BİLGİ ALINIZ.

Tura Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

YEMEKLER:

 • Yöredeki yemekler genellikle et ağırlıklıdır.
 • Otellerde alacağımız yemekler kahvaltılar açık büfe olup akşam yemekleri set mönüdür.
 • Öğle yemekleri programa göre bazen serbest bezende set mönü olabiliyor. Serbest olduğu durumlarda Rehberinizin önerilerine kulak vermenizi öneririz.
 • Hassas bir mideye sahipseniz yemeklerde yediklerinize daha dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ilaç varsa yanınızda bulundurunuz.
 • Açık su ve yiyeceklerden uzak durunuz.

 

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:

 • Rahat bir yürüyüş ayakkabısı
 • Yağmurluk, Polar, Eldiven ve başlık (Minibüsten indikten sonra yaklaşık 600 metre patika yoldan yürüyerek varacağımız Nemrut Dağı 2150 Metre yüksekte olduğundan her daim soğuk ve rüzgarlı olabiliyor.)
 • Yürüyüş esnasında sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız Küçük sırt çantası
 • Güneş gözlüğü
 • Şapka
 • Fotoğraf Makinesi

 

HAVA DURUMU

Hava sıcaklığı bakımından bölgeye yapılacak gezi için Mart Nisan Mayıs Eylül Ekim ayları ideal bir zamandır.

 

Ortalama sıcaklık:   20 (°C)

En yüksek sıcaklık: 26 (°C)

En düşük sıcaklık:   15 (°C)

 

Bu veriler Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün web sayfasından alınmış 1975 – 2008 yılları arasındaki değerlerdir.

 

Önemli: Rezervasyon esnasında sizden istemiş olduğumuz İsim – Soyisim ve diğer bilgiler Nüfus cüzdanınızdaki bilgilerle aynı olmalıdır eksik veya yanlış bilgilendirme durumunda uçak bileti ve sigorta poliçesinde yaşanacak sorunlardan katılımcı sorumludur.

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI