Balkanlardan İtalya Alplerine (Hallstatt, Dolomitler)

Belgrad / Mostar / Saraybosna / Zagreb / Bled / Ljubljana / Bolzano / Como / Salzburg

7990.2 TLKişi Başı Fiyat

Odalar
Tur Hakkında

2017 yılında keşif yolculuğu yaptığımız İtalya Alplerindeki Dolomitlere bu sefer Balkanlar'dan başlayarak Avusturya'nın muhteşem güzellikteki Hallstatt köyünü ve gölünü, Slovenya Bled bölünü de ekledik. (Dileyenler programın 2. günü Bosna veya 4.gün Ljublana'dan itibaren katılabilir. İstanbul'dan uygun uçak biletleri için şimdi karar vermeli)

Uzman Ekibimiz Tarafından Hazırlanan Tur Programımız

1 Haziran 1.Gün: İstanbul – Belgrad 
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde siz değerli konuklarımızla sabah saat 04:40'da buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben, Saat 07:40'da Türk Hava Yollarına ait TK 1081 sefer sayılı uçağıyla Belgrad'a hareket. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından saat yerel saatle 08:20'de Belgrad'a varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından özel aracımızla panaromik Belgrad turumuz için havalimanından hareket ediyoruz. Beyaz şehir anlamına gelen Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilen, Belgrad panoramik turumuz sırasında Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokullu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri müze,Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii,Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova sokağı, Skadarlija sokağı, St.Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı görülecek yerlerdendir. Turumuzun ardından otelimize transfer. Dileyen misafirlerimiz için yerel restaurantta ekstra olarak gerçekleştirilecek olan Sırp müziği gecesi akşam yemeğine katılabilirler. Daha sonrasında ise Avrupa’nın en meşhur gece hayatı ile ün kazanan Belgrad gecelerinde kendilerini kaybedebilirler. Geceleme Belgrad’da otelimizde. 

2 Haziran 2.Gün Belgrad Bosna
Sabah Kahvaltımızın ardından Bosna Hersek’in Başkenti Saray Bosna’ya hareket ediyoruz. (Turumuza bugün katılmak isteyenler Pegasus'un 9.30 Saraybosna uçağı uygundur) Bosna’ya varışımıza istinaden 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan şehirde turumuzu yapıyoruz. Meşhur Baş Çarşı, Tarihi Osmanlı Hanı, Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğimiz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz. 

3 Haziran 3.Gün Belgrad Mostar, Blagay Tekke, Poçitel, Bosna
Sabah kahvaltımızın ardından, Mostar'a doğru hareket ediyoruz. Mostar gezimizde Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar turumuzun ardından ilk olarak , Blagaj Bölgesini 1446 yılın da hakimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’I ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz.Ardından Bosna'ya Otelimize dönüyoruz. 
Konaklama Bosna

4 Haziran 4.Gün Bosna Yayce Zagrep Ljubljana
Sabah kahvaltımızın ardından Bosna Hersek'ten Zagreb üzerinden Slovenya'ya geçeceğiz. (Turumuza bugünden itibaren katılmak isteyenler THY 17.55 Ljublana uçağu ile de gelebilir) 
Bugün ilk durağımız Yayce. Osmanlı’nın fethettiği son yer olarak tarihe geçmiş. UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınmış. Görülecek en önemli yeri ise hiç şüphesiz şehrin ortasında bulunan ve bu özelliğiyle dünyada tek olan Pliva şelalesi..Şehir gezimizin ardındanp Zagrep’e doğru yola çıkıyoruz. Zagrep’e varışımız ile birlikte 19. yüzyıl mimarisi, kültürel özellikleri, tarihi özellikleri ve doğa güzellikleri ile beklentilerinizden çok daha güzel bir kent olan Zagreb, aynı zamanda eğlenceli hayatı ile de ünlüdür. Zagreb'in görülmesi gereken en önemli yerleri Ortaçağ özellikleri ile Yukarı Şehir (Kaptol) bölgesindedir. Büyüleyici güzellikteki Zagreb'de, öncelikle Mirogoj Park Mezarlığı'nı ve burada bulunan heykelleri, Zagreb Katedralini, Dolac Pazarı'ını, Zagreb'in sembolü St. Mark Kilisesi'ni, Lotrseak Kulesi’ni, St Catherine Kilisesi'ni gezeceğiz. Taş Kapı'da ise dileyen misafirlerimiz dilekleri için mum yakabilirler. Dünya'da sadece Zagreb'te öğle saati Lotrscak tepesinden atılan top ile duyurulmaktadır. At nalı şeklinde birçok güzel parkı ile ünlü olan Zagreb'in en ünlü aynı zamanda da Avrupa'nın en eski parkı olan Maksimir'i gezeceğiz. Arkeoloji Müzesi, Ulusal Müze, Hükümet binaları da göreceğimiz önemli yerlerden bazılarıdır. Turumuzun ardından Ljubljana’na hareket . Konaklama Ljubljana

5 Haziran 5.Gün Ljubljana, Bled, Hallstatt
Sabah Kahvaltımızın ardından Parlamento binası, Ljubljana Üniversitesi, Eski Şehir Meydanı, Ejderha Heykeli, Dragon Köprüsü, Tivoli Park , St.Nicholas Katedrali ve Preseren Meydanı görülecek yerler arasındadır. Sonrasında Bled Gölüne gidiyoruz. Bled Avrupa’nın en güzel 10 Köyü arasına girmiştir. Slovenya’nın Alplere yakın kesiminde bulunan harika manzarasıyla ülkenin en çok ilgi çeken doğal güzelliklerinden biridir. Göl çevresindeki yürüyüş parkları , yeşil alanları ve göl ortasında küçük bir kiliseye ev sahipliği yapan adasıyla dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır. Turumuz bitiminde Hallstada hakeret. Çok eski bir tarihi geçmişi olan Hallstatt, bugün Unesco'nun koruması altında minicik bir dağ köyü. Sadece 800 kişinin yaşadığı bu köy, dünyanın en huzur dolu yerlerinden biri aynı zamanda.Konaklama Halstatt

6 Haziran 6.Gün Hallstatt, Dolomitler de trekking
Sabah kahvaltı sonrası Hallstat’tan Alplerin eteklerine hareket ediyoruz. Sarp dağların arasındaki sınırsız yürüyüş parkuru barındıran harika vadiler bizleri bekliyor. Unesco dünya mirasında yer alan Dolomitler’de konaklamaya devam edeceğiz. Konaklama : Dolomitler

7 Haziran 7.Gün Dolomitler de trekking
Sabah kahvaltı sonrası tüm günümüzü yine Dolomit eteklerinde yine yürüyüşe ayıracağız. Avrupa’nın en yüksek çayırları eşsiz güzellikleri ile bizi bekliyor. Konaklama : Dolomitler

8 Haziran 8.Gün Dolomitler, Como gölü 
Sabah Kahvaltının ardından Dolomitler'deki yürüyüşlerimize devam ediyoruz. Öğleden sonra Milano'ya hareket edip turumuzu yürüyüş anlamında sona erdiriyoruz.

9 Haziran 9.Gün Milano İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından İstanbul uçuşumuzu gerçekleştirmek üzere Milano Havalimanına transfer oluyoruz. Pegasus 17.30 uçağı ile İstanbul Sabiha gökçen havalimanı'na dönüyoruz ve bu harika turumuzu noktalıyoruz. başka gezilerde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetlerimiz

Bölgedeki tüm ulaşımlar, oda kahvaltı konaklama, rehberlik, seyahat sigortası dahildir. 

Tur Ücretine Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

Ana ulaşım (uçak biletleri), Öğle ve akşam yemekleri hariçtir

Buluşma Yeri ve Saati

1 Haziran Belgrad 
2 Haziran Saraybosna
4 Haziran Ljublana

YURTDIŞI TURLAR
SAKİN ŞEHİR TURLARI